Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
Vo všeobecnosti je doména oblasť kontroly alebo sféra vedomostí. Avšak, čo je doména na internete a ako funguje?
Ak hovoríme o doméne, hovoríme o umiestnení webovej lokality, ktoré sa zvyčajne zobrazuje ako názov domény alebo IP adresa. Doména je sieť počítačov a zariadení, ktoré sú riadené jednou nastavenou autoritou. V rámci internetu je doména kontrolovaná jednou konkrétnou spoločnosťou, ktorá má svoju vlastnú IP adresu (reťazec čísel).
Niečo z histórie domén
Pred zavedením systému názvov domén (Domain Name System – DNS) v roku 1983 mohli používatelia pristupovať k rôznym adresám v počítačových sieťach na základe číselnej adresy hostiteľa. Každý počítač v sieti mohol pristupovať k súborom hostiteľa na prostredníctvom uvedených číselných adries. Tento systém však nebol dostatočne efektívny a sťažil prístup verejnosti. Systému názvov domén (DNS) bol predstavený v rámci projektu ARPANET, ktorý položil základy internetu.
Zaujímavosť: Prvá internetová doména, ktorá bola zaregistrovaná bola „symbolics.com“, ktorú zaregistrovala spoločnosť Symbolics, počítačová spoločnosť z Massachusetts 15. marca 1985.
Vo všeobecnosti je totiž jednoduchšie zapamätať si názov domény, než dlhý reťazec čísel (IP adresa). Názov domény môže obsahovať maximálne 63 znakov a minimálne jeden znak. Zadáva sa za protokolom v URL adrese.
Ako domény fungujú?
Server DNS transformuje zadanie názvu domény od používateľa internetu na adresu IP, ktorú počítač dokáže prečítať. DNS server následne pripojí používateľa k webovej lokalite na základe adresy IP, ktorú našiel v záznamoch servera.
Registrácia domény
Pri vytváraní webovej lokality je výber a registrácia domény prvým krokom. Doména spolu s webhostingom sú kľúčovými prvkami pri tvorbe webovej lokality. Ak chcete získať svoju jedinečnú adresu pre vašu webovú lokalitu, musíte zaregistrovať názov vašej webovej lokality u spoločnosti na registráciu domén, ako je napríklad Domain.com, Blueshot, GoDaddy, Namecheap, zo slovenských sú známe Webhouse, Websupport, atď.
Tip: Ak si chcete zaregistrovať doménu, tak zadajte do Google jednoduchý vyhľadávací dopyt: “registrácia domény” a vo vyhľadávačí vám vyskočí veľa firiem, kde si doménu môžete nielen registrovať, ale celým procesom registrácie vás ich podpora aj prevedie.