Táto stránka používa cookies. Cookies sú uložené vo vašom prehliadači a slúžia na rozpoznávanie opakovaných návštev webu, uloženie nastavení a tiež analýzu návštevnosti.
V SEO slovníku sme sa venovali URL adrese a jej základným častiam. Okrem názvu domény a cesty je jej súčasťou aj protokol. V tomto článku sa bližšie pozrieme práve na to, čo je hypertextový prenosový protokol, ktorý môžete poznať aj ako HTTP.
HTTP je skratka pre „Hypertext Transfer Protocol“, ktorý bol vyvinutý Timom Berners-Lee v CERN-e vo Švajčiarsku spolu s ďalšími konceptmi, ktoré tvorili základ pre World Wide Web. HTTP určuje spôsob, akým sa stránka prenáša zo servera na klienta.
Hypertextový prenosový protokol (HTTP) je protokol na prenos hypermediálnych dokumentov, ako napríklad HTML. Bol navrhnutý na komunikáciu medzi webovými prehliadačmi a webovými servermi. HTTP sa riadi klasickým modelom klient-server, čo znamená, že klient otvorí pripojenie, aby otvoril požiadavku a následne čaká, kým dostane odpoveď. HTTP je takzvaný „bezstavový“ protokol, čo znamená, že neuchováva žiadne údaje medzi dvoma požiadavkami.
Zjednodušene môžeme povedať, že HTTP je súbor pravidiel pre prenos súborov, akým je text, obrázky, zvuk, video a iné multimediálne obsahy cez web.
Ako HTTP funguje?
Prostredníctvom hypertextového prenosového protokolu sa zdroje vymieňajú medzi klientskymi zariadeniami a servermi cez internet. Klientske zariadenia posielajú serverom požiadavky na zdroje, ktoré sú potrebné na načítanie webovej stránky. Servery posielajú odpovede späť klientovi, aby naplnili požiadavky.
„Požiadavka HTTP je spôsob, akým internetové komunikačné platformy, ako sú webové prehliadače, žiadajú informácie, ktoré potrebujú na načítanie webovej stránky.“
Požiadavka HTTP
Každá požiadavka HTTP uskutočnená cez internet nesie so sebou sériu zakódovaných údajov. Tie nesú rôzne typy informácií. Typická požiadavka HTTP zvyčajne obsahuje:
- typ verzie HTTP,
- URL,
- metódu HTTP,
- hlavičku HTTP požiadavky,
- telo požiadavky HTTP.
Metóda HTTP označuje akciu, ktorú požiadavka HTTP očakáva od dopytovaného servera. Hlavičky požiadavky HTTP komunikujú základné informácie, ako napríklad aký prehliadač klient používa a aké údaje sú požadované. Telo požiadavky HTTP je časť, ktorá obsahuje základ informácií, ktoré požiadavka prenáša.
Odpoveď HTTP
Odpoveď HTTP je to, čo weboví klienti (prehliadače) dostanú od internetového servera ako odpoveď na požiadavku HTTP. Poskytuje cenné informácie na základe toho, čo sa požadovalo. Typická odpoveď HTTP obsahuje:
- stavový kód HTTP,
- hlavičku odpovede HTTP,
- telo odpovede HTTP.
Stavový kód HTTP je trojmiestny kód, ktorý sa najčastejšie používa na označenie, či bola požiadavka HTTP úspešne dokončená. Stavové kódy sa rozdeľujú do nasledujúcich 5 blokov:
- 1xx Informačné (1xx Informational)
- 2xx Úspech (2xx Success)
- 3xx Presmerovanie (3xx Redirection)
- 4xx Chyba klienta (4xx Client Error)
- 5xx Chyba servera (5xx Server Error)
Poznámka: „xx“ označuje rôzne čísla medzi 00 a 99.
Stavové kódy, ktoré sa začínajú číslom „2“ označujú úspešné spracovanie požiadavky. Ak klient požiada napríklad o webovú stránku, najčastejšie videné odpovede majú stavový kód „200 OK“. Ak sa odpoveď začína číslom „4“ alebo „5“, došlo k chybe a webová stránka sa nezobrazí. Stavový kód začínajúci číslom „4“ znamená, že k chybe došlo na strane klienta. Určite ste sa už stretli s tým, že sa vám po zadaní URL zobrazilo „404 NENÁJDENÉ“.
Hlavička odpovede HTTP obsahuje dôležité informácie ako je jazyk a formát odosielaných údajov v tele odpovede. Telo odpovede HTTP obsahuje požadované informácie. Vo väčšine prípadov sú to údaje HTML, ktoré webový prehliadač preloží na webovú stránku.
Zjednodušme si celý proces na tomto príklade:
Ak by ste do panela s adresou v internetovom prehliadači zadali http://priklad.sk/, prehliadač odošle zodpovedajúcu požiadavku (požiadavku HTTP) príslušnému webovému serveru, ktorý spravuje doménu priklad.sk.
Webový server následne prijme požiadavku HTTP a vyhľadá požadovaný súbor. Najskôr odošle hlavičku, ktorá pomocou stavového kódu informuje žiadajúceho klienta o výsledkoch jeho výskumu. Ak sa súbor nájde a klient skutočne chce, aby bol otvorený (a nechcel len vedieť, či existuje), po hlavičke server odošle telo odpovede a teda skutočný obsah. Prehliadač súbor prijme a zobrazí ho ako webovú stránku.
Z hľadiska nie len SEO je však najlepšie používať zabezpečený hypertextový prenosový protokol HTTPS.